PDA

View Full Version : HPO - Hrvatska planinarska obilaznica

webmaster
19-10-2010, 08:35 AM
Hrvatska planinarska obilaznica (http://www.plsavez.hr/info/hrvatska-planinarska-obilaznica/) je najduža hrvatska obilaznica čiji je upravitelj Komisija za planinarske puteve (http://www.plsavez.hr/novosti/planinarski-putovi/) Hrvatskog planinarskog saveza.

Obilaznica obuhvaća vrhove diljem Hrvatske i neke posebnosti u hrvatskim planinama. Vrijeme obilaska kontrolnih točaka iz dnevnika nije ograničeno, a obilaznica nema zadane trase, pa je na svakom vlasniku dnevnika da sam odabere put do kontrolnih točaka iz dnevnika.

Hrvatska planinarska obilaznica ima pet stupnjeva priznanja: zlatnu, srebrnu i brončanu značku, te posebno i visoko priznanje, a ona se dodijeljuju ovisno o broju obiđenih kontrolnih točaka.
- brončana značka: potrebne KT iz 10 područja s ukupno 25 KT
- srebrna značka: potrebne KT iz 15 područja s ukupno 50 KT (obavezna je Dinara) ili KT iz 20 područja s ukupno 40 KT (obavezna je Dinara)
- zlatna značka: potrebne KT svih 20 područja s ukupno 75 KT
- posebno priznanje: potrebne KT svih 20 područja s ukupno 100 KT
- visoko priznanje: potrebne KT svih 20 područja s ukupno 125 KT
- najviše priznanje: potrebne KT svih 20 područja s ukupno 150 KT

Dnevnik sadrži opis obilaznice, pravila za ispunjavanje dnevnika, popis kontrolnih točaka i mjesta za žigove kontrolnih točaka. Cijena dnevnika iznosi 40 kuna, a posljednje izdanje je iz travnja 2007 godine.

webmaster
19-10-2010, 09:20 AM
Za detaljniji opis kontrolnih točaka i pozicijama žigova pogledajte ovdje (http://www.plsavez.hr/info/hrvatska-planinarska-obilaznica/).

Kontrolne točke:
Slavonija - 2 K.T.
Krndija - vrh Kapovac (790 m)
Papuk - vrh Lapjak (667 m)
Papuk - vrh Ivačka glava (913 m)
Papuk - vrh Češljakovački vis (825 m)
Papuk - Petrov vrh (614 m)
Psunj - vrh Brezovo polje (984 m)
Dilj-gora - vrh Čardak (421 m)
Požeška gora - vrh Maksimov hrast (614 m)
Papuk - Crni vrh (Papuk) (865 m)

Moslavačka gora i Bilogora - 1 KT
Moslavačka gora - Vis (Moslavačka gora), (444 m)
Bilogora - Stankov vrh (309 m)

Hrvatsko zagorje i Međimurje - 3 KT
Međimurske gorice - vrh Mohokos (344 m)
Kalnik - vrh Vranilac (643 m)
Ivanščica - vrh Veliki Lubenjak (590 m)
Ivanščica - Ivanščica (vrh) (1060 m)
Ivanščica - Oštrcgrad (746 m)
Ravna gora - vrh (piramida, 680 m)
Strahinjščica - vrh Sušec (846 m)
Cesargradska gora - vrh Japica (509 m)
Ivanščica - vrh Čevo (562 m)

Medvednica - 2 KT
Grohot - vrh (492 m)
Lipa - Rog vrh (709 m)
Horvatovih 500 stuba (Horvatove stube) - špilja Medvednica (640 m)
Sljeme - vrh (1033 m)
Medvedgrad - gradina (579 m)
Kameni Svati - vrh (482 m)

Samoborsko gorje - 2 KT
Okić - vrh (499 m)
Plešivica - vrh (779 m)
Oštrc - vrh (752 m)
Japetić - vrh (879 m)
Noršićka Plešivica - vrh (721 m) ili Veliki Lovnik - vrh (737 m)

Žumberačka gora - 1 KT
Tušćak - gradina (585 m)
Zečak - vrh (795 m)
Pliješ - vrh (977 m)
Sveta Gera - vrh (1178 m)
Ječmište - vrh (976 m)

Karlovačko pokuplje, Banovina i Kordun - 1 KT
Vodenica - vrh (538m)
Vinica - vrh (321m)
Martinščak - vrh (346m)
Petrova gora - vrh Petrovac (512m)
Hrastovička gora - vrh Cepeliš (415m)

Gorski kotar - južni dio - 4 KT
Ogulin - Zavičajni muzej (323m)
Klek - vrh (1181m)
Bijela kosa - vrh (1289m)
Javorova kosa - vrh (1015m)
Bjelolasica - vrh Kula (1534m)
Samarske stijene - vrh (1302m)
Bijele stijene - vrh (1335m)
Kolovratske stijene - vrh (1090m)
Zagradski vrh - vrh (1087m)
Viševica - vrh (1428)
Burni Bitoraj - vrh Bitoraj (1386m)
Kobiljak - vrh Veliki Kobiljak (1119m)
Medviđak (Medveđak) - vrh (1027m)
Tuhobić - vrh (1109m)

Gorski kotar - sjeverni dio - 3 KT
Okrugljak - vrh (886m)
Špičasti vrh - vrh (702m)
Skradski vrh - vrh (1043m)
Drgomalj - vrh Veliki Drgomalj (1154m)
Rudnik - vrh (1052m)
Risnjak - vrh (1528m)
Snježnik - vrh (1505m)
Jelenc - vrh (1442m)
Crni vrh - vrh (1335m)
Fratar - vrh (1353m)
Obruč - vrh (1376m)
Kamenjak - vrh (837m)

Istra - 2 KT
Ćićarija - vrh Žbevnica (1014m)
Ćićarija - vrh Orljak (1106m)
Ćićarija - Brajkov vrh Županj vrh (1138m)* (1092m) /
Ćićarija - vrh Veliki Planik (1272m)
Učka - vrh Knezgrad (612m)
Učka - vrh Vojak (1396m)
Učka - vrh Sisol (835m)

Sjeverni Velebit - 3 KT
Senjsko bilo - vrh Jadićeva plan (1416m)
Veliki Zavižan - vrh (1676m)
Balinovac - vrh (1602m)
(Veliki Pivčevac) Zavižanski Pivčevac - vrh (1676m)
Mali Rajinac - vrh (1699m)
Gromovača - vrh (1676m)
Krajačev kuk - vrh (1659m)
Veliki Kozjak - vrh (1629m)
Korenski vrh kod Kutereva - vrh (1101m)

Srednji Velebit - 2 KT
Zečjak - vrh (1622m)
Šatorina - vrh (1622m)
Laktin vrh - vrh (1504m)
Budakovo brdo - vrh (1317m)
Bačić kuk - vrh (1304m)
Kiza - vrh (1274m)
Ljubičko brdo - vrh (1320m)
Metla - vrh ( 1288m)
Velinac - vrh (965m)

Južni Velebit - 3 KT !!!
Veliki Sadikovac - vrh (1286m)
Veliki Stolac - vrh (1406m)
Visočica - vrh (1615m) !!!*
Debeli kuk - vrh (1269m)
Bojinac - Bojin kuk (1110m)
Vaganski vrh - vrh (1757m)!!!
Sveto brdo - vrh (1751m)
Vlaški Grad - vrh (1383m)
Anića kuk - vrh (712m)
Crnopac - vrh (1402m)

Lika* - 1 KT
Lička Plješivica - vrh Ozeblin (1657m)
Medvjeđak - vrh Oštri Medvjeđak (884m)
Poštak - vrh (1425m)
Kremen - vrh (1590m)
Zir - vrh (850m)

Jadranski otoci - sjeverni dio - 1 KT
Krk - vrh Obzova (569m)
Cres - vrh Sis (639m)
Lošinj - Osorčica - vrh Sveti Mikula (557m)
Rab - vrh Kamenjak (408m)
Pag - vrh Sveti Vid (348m)

Jadranski otoci - južni dio 2 KT
Ugljan - vrh Šćah (286m)
Pašman - vrh Veliki Bokolj (274m)
Dugi otok - vrh Orljak (301m)*
Šolta - vrh Vela Straža (237m)
Brač - vrh Vidova gora (780m)
Hvar - vrh Sv. Nikola (626m)
Vis - vrh Hum (Vis) (587m)
Korčula - vrh Kom (508m)
Lastovo - vrh Sozanj (231m)
Mljet - vrh Veliki grad (514m)

Dalmatinska zagora - Dinara i još jedna KT
Dinara - vrh (1831m)
Promina - vrh Čavnovka (1147m) !!!
Svilaja - vrh (1508m)
Kamešnica - vrh Glavaš (1308m)*
Kozjak (kod Kijeva) - vrh Bat (1.206m)
Dinara - vrh Badanj (1281m)
Dinara – vrh Velika Duvjakuša (1708 m)
Dinara – vrh Mali Maglaj (1455 m)

Dalmacija - 2 KT
Trtar - vrh Krtolin (494m) ili vrh Orlovača (503m)
Kozjak - vrh Biranj (631m)
Kozjak - vrh Sveti Jure (Kozjak) (676m)
Mosor - vrh Ljubljan (1262m)
Mosor - vrh Veliki Kabal (1339m)
Mosor - vrh Kozik (Sv.Jure) (1319m)
Omiška Dinara - vrh Kula (863m)
Mosor - vrh Debelo brdo (1044m)
Vilaja - Crni vrh (739m)

Biokovo - 3 KT
Miletnjak (Šćirovac) - vrh (1619m)
Sv. Jure - vrh (1762m)
Šibenik - vrh (1467m)
Sveti Ilija (Biokovo) - vrh (1642m)
Rilić - Sutvid vrh Velika Kapela (1155m)
Rilić - vrh Sveti Ilija (kod Gradca) (773m)
Vošac - vrh (1421m)
Kimet - vrh (1536m)
Rilić - Drveničke stine vrh Sokolić (788m)
Matokit (kod Vrgorca) - vrh Sv. Rok (1062m)

Dubrovačko područje - 1 KT
Zmijino brdo na Pelješcu - vrh Sv Ilija (960m)
Sniježnica - Ilijin vrh (1234m)
Rujnica – vrh Babina gomila (735 m)

Bestija
27-10-2010, 10:45 AM
Zanima me dali skupljate pečate za dnevnih HPO i ako da imate li već neko priznanje HPSa? Ja sam popeo hrpu vrhova ali me nikad nije previše zanimalo skupljanje pečata za Hrvatsku planinarsku obilaznicu.

Robi
27-10-2010, 02:18 PM
ni ja ne skupljam pecate, znacke i tome slicno...tu i tamo napravim koju sliku i to je to..

webmaster
27-10-2010, 03:13 PM
Zanima me dali skupljate pečate za dnevnih HPO i ako da imate li već neko priznanje HPSa? Ja sam popeo hrpu vrhova ali me nikad nije previše zanimalo skupljanje pečata za Hrvatsku planinarsku obilaznicu.

Neznam zašto ali nisam nikad kupio dnevnik HPO niti sam skupljao pečate, jednostavno ne patim za takvim priznanjima..

Robi
27-10-2010, 03:24 PM
skupljao sam ih jedno vrijeme dok sam bio mali, pa kad sam sa svojim starim isao planinariti, ali sad mi je to nekako bezveze..

webmaster
03-11-2010, 03:08 PM
skupljao sam ih jedno vrijeme dok sam bio mali, pa kad sam sa svojim starim isao planinariti, ali sad mi je to nekako bezveze..

Eto vidiš i ja sam se sada odlučio na skupljanje žigova i to isključivo zbog Nikole tako da sam kupio dnevnik za njega :) Sve ide nekim svojim tokom....

carrera
05-11-2010, 10:20 AM
ja skupljam, iako negiram da mi je žig jedini razlog da odem negdje. skupljam to radi sebe, za uspomenu, dožiivljavam to kao nekakvu "nagradu" (osim naravno vidika i sličnog uživanja na planinarenju).
ko klinac sam imao drveni štap koji sam kitio značkama iz alpi, sad ga čuvam jer mi je jako draga suvenir - uspomena.
Nedavno sam kupio dnevnik obilaznice i planiram ga obići cijelog u najkraćem mogućem roku - no vidim da su mnoge kontrolne točke na mjestima koja inače NIKAD ne bih obišao. jako se veselim svim tim mjestima koje ću obići (čak i onima na kojima sam bio nekoliko puta), a nekako si pripremam rutu da ovog ljeta u jednom potezu obiđem nekoliko otoka - dio njih mi je već godinama želja koju nisam ispunio (Hvar, Mljet, Lastovo). Kaj ja znam, fora mi je to baš!

zagi
26-11-2010, 09:10 PM
ja skupljam, iako negiram da mi je žig jedini razlog da odem negdje. skupljam to radi sebe, za uspomenu, dožiivljavam to kao nekakvu "nagradu" (osim naravno vidika i sličnog uživanja na planinarenju).

slažem se s tobom, ja isto skupljam žigove kao i svi moji prijatelji koji imaju niz visokih priznanja HPS-a, poseban mi je gušt kad dođem na neku od visokih planina i stavim žig u dnevnik, razlog radi čega je upravo to što si spomenuo.... skupljamo ih radi sebe, za uspomenu i nagradu.

Arslan
28-11-2010, 01:00 PM
Podržavam sve koji iz raznoraznih razloga obilaze vrhove i "kupe" pečate,tako i HPO kao nacionalnu obilaznicu.Međutim osobno mislim da komisija koja se bavi ovom obilaznicom nije napravila pravi odabir KT.HPO-a,kao da zaobilazi našu najvišu planinu uvrštavajući svega 2KT u sastav HPO-e.Napominjem da Troglavska skupina broji 18 vrhova preko 1700m od kojih su neki u sastavu RH.Moramo spomenuti i vrh Maglaj 1475m,koji je u Domovinskom ratu bio ključna točka i sa kojeg je krenulo oslobađanje naše Domovine.Svake godine se na njemu obilježava početak akcije "Zima ;94",to smo bili svjedoci i ovih dana.Na vrhu se nalazi mramorni križ kao podsjetnik na sve naše žrtve.PU "Dinaridi" su obilježili stazu od pl. doma na Vrdovu do vrha te postavili kutiju sa upisnom knjigom.Neznam dali se HPO-a misli širit u smislu KT-a,ako da evo ideje onima koji o tome odlučuju i forumašima da potaknu tu ideju.

carrera
28-11-2010, 01:58 PM
ehej, pa nek oni uvrštavaju što hoće, a mi ćemo obilazit... ionako spominju da će maknut dvije kT (velebitske kukove koji će bit kao zaštićeni od javnosti), pa je pitanje koje će dvije nove KT uvesti. mene obilaženje ovih HPO KT neopisivo zabavlja - i planiranje gdje ću koji vikdn, kako ću i sl. Ovog vikenda sam išao na Japicu ) Cesargradska gora. Išao sam uglavnom da skupim žig, jer je blizu i kratka je tura.. Naposljetku, snijeg je pao dan prije i imao sam predivan izlet, jedan od naljepših kakvog dugo ne pamtim! Skupljao žigove il ne skupljao, u biti najbitnije je da se ide... Ako išta rzim, onda je to besposleno sjedenje doma. Uostalom to je moj karakter - kolekcionar sam i volim skupljati stvari, voli sistematski rješavati i skupljati, super mi je to i tak. Živio grah s ljutim chillijem!

Lola2
28-11-2010, 03:10 PM
Isto tako i Lišanjski Vrh kao drugi najviši u Hrvatskoj bi mogao biti dio HPOa, ali kao što carrera kaže bitno je planinariti...

Bestija
29-11-2010, 08:50 AM
ehej, pa nek oni uvrštavaju što hoće, a mi ćemo obilazit... ionako spominju da će maknut dvije kT (velebitske kukove koji će bit kao zaštićeni od javnosti)

Kad bi mi netko od ljudi u Sjevernom Velebitu rekao čemu zabraniti prolazak zbog tobožeg štičenja određenog predjela kad to nitko nemože vidjeti i uživati u tome pa da me prosvjetle bio bi im vrlo zahvalan...

carrera
29-11-2010, 02:13 PM
ma to su ti sve čudaci.

Lola1
03-12-2010, 11:53 AM
ma to su ti sve čudaci.

Slažem se sa tobom. Jer drugačije nemogu objasniti prvo zabranu obnove izgorenog doma na Lubenovcu i zabrane ulaska i planinarenja u središnji dio NP Sjeverni Velebit.

Ker
01-02-2011, 02:25 AM
...Neznam dali se HPO-a misli širit u smislu KT-a...
HPO se, kao što znaš, širila i mijenjala već nekoliko puta pa je za očekivati da će se to opet dogoditi. Ako ima puta i žiga, osnovni preduvjeti za uvrštavanje nove točke ispunjeni su.
Meni su danas izrazito blentavi stupnjevi priznanja: posebno, visoko, najviše. To bi trebalo revidirati.
Ruku na srce, ;) u početku se ukupan broj KT-a činio velikim, ali ubrzo se pokazalo da su stvari postavljene premalo ambiciozno. Danas ne bi bio problem ni da ima 175, pa i 200 točaka.

kojisipasadti
01-02-2011, 08:20 AM
da u HPO-i ima svega ima, predožio bi da se iz iste maknu svo vrhovi dostupni osobnim vozilom, pa makar to značilo izbacivanje Sv.Jure,Ivančice,Medvednice dijelova,...

jer ljudi su svakakvi, nejednom doživih autobuse na vrhu koji ido po žig

inače lupam kad stignem iste,ali isključivo ako sam ford tabanusom došao do njega

Kovac_Lik
06-02-2011, 08:07 PM
mislim da trenutna HPO ima sve potrebno... možda proširiti koja područja poput Južne dalmacije (samo Pelješac i Snježnica)

carrera
11-04-2011, 04:57 PM
napredujem sa skupljanjem...
ne znam jesam li spomenuo, ali kako veli ovaj tip, po žigove se ide ford tabanausom... ili cipelcugom... ili autobusom šlapatransa... čak sam i na Bilogoru i Mohokos išao pješice, a barem 95% ljudi te žigove "pobere" autom. ah, sto ljudi sto ćudi, 100 planinarki 200... dalje znate sami.

Kovac_Lik
15-09-2011, 03:56 PM
nažalost Stankov vrh sam pokupio autom, a prilično sam siguran da će se to dogoditi za Mohokos... ali nažalost su tako dostupni da se teško oduprijeti tom načinu... :(

Grof
16-09-2011, 07:34 AM
Zašto bi planinari biti imuni na takve stvari kad je već moguće doći automobilom, naročito ako sam vrh i nije nešto atraktivan pa se smatra da je uspon gubljenje vremena...

Kovac_Lik
16-09-2011, 05:33 PM
u principu je tako i onda se rađe to vrijeme koristi za neko drugo područje tj. vrh

jana
17-09-2011, 02:06 PM
nažalost Stankov vrh sam pokupio autom, a prilično sam siguran da će se to dogoditi za Mohokos... ali nažalost su tako dostupni da se teško oduprijeti tom načinu...

Meni je bilo fora obilaziti vrhove iz obilaznice HPO, šta ćeš, s godinama smo sve sličniji djeci 8)... obilaznicu sam kupila sasvim slučajno i onda počela slagati izlete prema njoj i bilo je vrlo zanimljivo. Za Dalmaciju sam kombinirala planinarsko-morske izlete tak da je i neplaninarski dio ekipe bio zadovoljen. Neke vrhove bih ukinula jer nemaju smisla...i obilaznica nema smisla ako se ide samo zbog žiga, nažalost, često se može vidjeti da na vrhove pojedinac donese nekoliko dnevnika...

I moram priznati da SAM i Stankov vrh, i Mohokos obišla pješke. Iako su na cesti, do oba vrha vodi zanimljiva staza.

FRANC-JOSEF
17-09-2011, 06:46 PM
eto, da se malko i ja nadovežem.. imam značku VPPa od 1981.g, pa samoborsku, pa .. uuhhh, zaboravio sam, neki partizanski put.. imam i 80% ispunjene te hrvatske obilaznice, ali to su sve žigovi iz 80-ih godina.. i gledaj, dođe žena, dođe obitelj, dođe koji fuš, dođe rat... hehehe..i prođe život.. to ja karikiram.. sjećam se da smo iz zg išli na Učku tri dana, vlakom, pa nekim busom do Veprinca, i onda 2 sata pješke do Poklona.. moramo shvatiti da je tada bilo vrijeme siromaštva .. nismo imali ni automobile ni puno novaca (ok, novac je i danas problem).. zašto bih se mučio vlakom i svakako do Veprinca i Poklona, kada za 2 sata stižem autom? Ja ne znam tko se gluplje osjeća, ja ili planinarke u štiklama, o čemu sam prije pisao.. govorim o Ivančici, gdje smo sjedili ko psi u kutu jer je dom bio pun takvih, a parking pred domom krcat..a mi stigli od Belca.. isto tako i s žigovima.. kada si tu, pokupi žig, jer će se naći neki hvalisavac u lacosta tenisicama i značkom te hrvatske obilaznice.. i moš ga samo gledat, znaš da je 80% prešao autom, ali on IMA značku, ti imaš ŽULJEVE.. ... naravno, znam da nije sve u znački i žigu, al ti dođe nekak krivo kada vidiš takve tipove .. tako da na otiskivanje žiga ili dobivanje značke gledam kao na osobni izbor, ko kavu ili čaj..znači ti više ili manje, ali je zgodno oružje protiv bahatih i hvalisavih.
AMEN.. :spava: PS: amen, jer ste sigurno zaspali od moje litanije..

jana
17-09-2011, 07:25 PM
sjećam se da smo iz zg išli na Učku tri dana, vlakom, pa nekim busom do Veprinca, i onda 2 sata pješke do Poklona...

ajoj, :), imam i ja divnu priču: na Biokovo smo išli vlakom u ono vrijeme kad su prepravljali prugu pa su nas u Ogulinu skinuli s vlaka i truckali se busom (koji je glumio vlak) od jedne do druge željezničke postaje :tup: i negdje u jutro došli u Split, prekrcali se na bus za Omiš, skočili do Fortice pa krenuli ka vrhu Omiške, izgubili marku (jer je nije ni bilo :( i tako s kamena na kamen do kasno popodne, sfalila mi voda :ohladi:, vratili se živi i zdravi do busa za Makarsku i sutradan iz Debelog brda preko Makra za vrh Sv. Juru...

i tako "potrošili" tri dana i četiri noći za hpo :thup:, ponovilo se!

dex
18-09-2011, 09:01 PM
Ja sam osvojio zlatnu značku , ali još nisam predao dnevnik ni za jednu..... Čekam da obiđem preko 100 vrhova HPO , a mislim da bi se to moglo dogoditi na kraju da iduće godine :)

kojisipasadti
19-09-2011, 08:02 AM
je al si bil kolima na nekima i niš ti ne priznamo :-)

dex
19-09-2011, 08:07 AM
Ma daj, morate mi priznati.....:gl:, a samo na jednom sam bil s autom , jer je padalo.....(Na Mohokosu)

Kovac_Lik
19-09-2011, 04:20 PM
...obilaznicu sam kupila sasvim slučajno i onda počela slagati izlete prema njoj i bilo je vrlo zanimljivo....

Uz obilaznicu kada se uzme cijeli popis se sazna gdje sve ima vrhova i planina za obići a onako kao laik ne bih pomislio da se vrijedi penjati na neko brdo... recimo Poštak, za kojeg nisam znao dok nisam vidio u HPO.

Recimo to kad sam išao na Stankov vrh, mi je bilo dosadno jedan vikend i otišao sam sam sa autom u subotu na Stankov vrh, ali je bio puno bliži nego što sam mislio. Zatim sam otišao do Kalnika, te se tamo malo penjao i napravio krug oko Starog grada, otišao na Vranilac i natrag do pl.doma di sam auto ostavio. Onda mi je ostalo još dana i otišao sam na Ivanščicu do Podevčeva, gdje sam ostavio auto. Popeo sam se na Čevu, družio sa mladima iz vikendice koju ljudi mjenjaju za pl.dom, a onda sam otišao južno prema Velikom Lubenjaku, ali je padao mrak i izgubio sam markaciju među brojnim vlakama itd. pa sam prošao pokraj i zbok mraka sam se spustio u Saboleke i natrag pješice preko Mađareva kroz šumu do Podevčeva gdje sam sjeo u auto i natrag za Zagreb.

Dosta mojih ljudi kada idemo planinariti ne bi išlo odplaninariti od Koprivnice na Stankov vrh, ili na Mohokos od nekog sela (Lopatinec ili Vukanovac), zato jer im je puno atraktivnije otići negdje drugdje, ajmo reći "u planinu", a želim skupiti žigove, kad sam ih već počeo skupljati, tako da ove neke "manje" atraktivne i autom dostupnije vrhove sam odlučio "neplaninarski" proć, iako se može tu jako puno filozofirati.

npr. Netko dođe autom na Zavižan, a od parkinga imaš 3 vrha u krugu sat vremena (Z.Pivčevac, V.Zavižan i Balinovac), tako da opet se autom skrati dosta. Onda bi trebalo krenuti iz Babić Siće (ulaz u NPSV), Oltara ili Krasna ili čak sa magistrale... kao što je rekao FRANC-JOSEF:

.. tako da na otiskivanje žiga ili dobivanje značke gledam kao na osobni izbor, ko kavu ili čaj..znači ti više ili manje, ali je zgodno oružje protiv bahatih i hvalisavih.

Točno tako, postoji popis vrhovi HPO, neki vrhovi će se ukinuti, neki vjerojatno dodati... a kako tko želi obići određene vrhove će sam odlučiti prema svojim željama i mogućnostima... pa makar došao na pivu u gostionicu "Amadeus" te uzeo žig od Mohokosa.

Bkaradza1
09-11-2011, 08:46 AM
Evo sada je i službeno napisano na stranicama Dinarida da će u novoj verziji Hrvatske planinarske obilaznice biti 2 Dinarska vrha, Maglaj 1450m/nm i Velika Duvjakuša 1709m/nm.

Maglaj 1450 m/nm
2504

Harvey
09-11-2011, 09:20 AM
Di je kraj proširenju HPO - a i oce li ikada zacementirat broj KT.

Bkaradza1
09-11-2011, 09:59 AM
Di je kraj proširenju HPO - a i oce li ikada zacementirat broj KT.

Mislim da ovi vrhovi dolaze umjesto zabranjenih (ukinutih) vrhova u strogom rezervatu Sjevernog Velebita..

Kovac_Lik
09-11-2011, 06:36 PM
Ja se slažem sa Bkaradzom! Umjesto Vratarskog i Golubića, ova dva!

Gule
10-11-2011, 12:42 AM
A zašto ne bi bila neka druga 2 vrha na području Sjevernog Velebita u novom izdanju HPO?

Bkaradza1
10-11-2011, 07:09 AM
Pa mislim zato što je Sjeverni Velebit do sada imao 11 kontrolnih točaka, a Dinara samo 2 kontrolne točke (Sinjal 1831 i Badanj 1281). Ima tu i vrh Glavaš na Kamešnici ali on direktno ne spada pod Dinaru, tako da je po mom mišljenju definitivno pravi izbor dodati ova 2 vrha na Dinari naročito ako gledamo visinu Velike Duvjakuše i povjesni značaj Maglaja...

Sjeverni Velebit - 3 KT
Senjsko bilo - vrh Jadićeva plan (1416m)
Veliki Zavižan - vrh (1676m)
Balinovac - vrh (1602m)
(Veliki Pivčevac) Zavižanski Pivčevac - vrh (1676m)
Mali Rajinac - vrh (1699m)
Gromovača - vrh (1676m)
Krajačev kuk - vrh (1659m)
Vratarski kuk - vrh (1676m)
Hajdučki kukovi - vrh Golubić (1650m) ili Kuk (1649m)
Veliki Kozjak - vrh (1629m)
Korenski vrh kod Kutereva - vrh (1101m)

Dalmatinska zagora - Dinara i još jedna KT
Dinara - vrh (1831m)
Promina - vrh Čavnovka (1147m) !!!
Svilaja - vrh (1508m)
Kamešnica - vrh Glavaš (1308m)*
Kozjak (kod Kijeva) - vrh Bat (1.206m)
Dinara - vrh Badanj (1281m)

fredi
10-11-2011, 08:29 AM
Je slažem se,mislim da Velebit ili bilo koji njegov dio je dovoljno pokriven sa kontrolnim točkama,dok Dalmatinska zagora i Dinara i nema previše točaka naspram Velebita.
Sj.Velebit ima 11 kontrolnih točaka,srednji 9,južni 10 kon.točaka,dok Dalmat.zagora sa Dinarom ima samo 6 kont.točaka.Tako je po meni u redu da su se dodale još dvije kont.točke na Dinari.
Dinaridi svojom ljepotom nimalo ne zaostaju za Velebitom,čak što više mislim da je Velebit postal previše komercijaliziran od strane planinara i turista,dok Dinara nije toliko posjećena i istražena i u toliko meni osobno kao planinaru je puno interesantnija.

Bestija
10-11-2011, 10:06 AM
Jedino normalno i je da se na Dinari stave nove kontrolne točke jer sadašnje stanje je strašno: Velebit 30 KT, Biokovo 10 KT, Mosor 4KT, Dinara 2 KT, Kamešnica 1 KT..... I sa ove nove 2 KT stanje nije dobro i treba na Dinari i Kamešnici staviti još kontrolnih točakar jer te naše planine to i zaslužuju...

Kovac_Lik
10-11-2011, 12:20 PM
Ponovo se slažem sa Bkaradzom!

Što se tiče ovoga:

Jedino normalno i je da se na Dinari stave nove kontrolne točke jer sadašnje stanje je strašno: Velebit 30 KT, Biokovo 10 KT, Mosor 4KT, Dinara 2 KT, Kamešnica 1 KT..... I sa ove nove 2 KT stanje nije dobro i treba na Dinari i Kamešnici staviti još kontrolnih točakar jer te naše planine to i zaslužuju...

Istina je da ostale planine imaju malo KT-a ali mislim da treba HPO pustiti kakav je, ne komplicirati previše ili broj KT-a dići na 200 pa da stvarno čovjek obiđe većinu svih važnih vrhova svih planina HRV.
Iako smatram da treba jačati na regionalnim (ZZP, SPP, KPP...) i lokalnim planinarskim obilaznicama (Put Oluje-nije baš lokalna, primorskom padinom Velebita, itd.). Jer takve obilaznice najčešće uključuju skoro sve važne lokalitete neke planine ili dio planine, pa se kvalitetno upozna i splaninari ta određena planina.

npr. Dinara... Putem Oluje planinar će stvarno vidjeti u pet-sedam dana koliko je lijepa i velika ta planina, a ovako obilazeći samo HPO dođe na Brezovac, skoči na Badanj, onda na Sinjal vrati se natrag i to je to! Ta osoba je KAO obišla Dinaru!!! Tako da ljudima koji imaju najviša priznanja HPO-a nemoramo se klanjati... svi znamo po iskustvu (poznanstvu) i pričama kakav je netko, skupljao HPO ili ne!

Bkaradza1
10-11-2011, 01:43 PM
Istina je da ostale planine imaju malo KT-a ali mislim da treba HPO pustiti kakav je, ne komplicirati previše ili broj KT-a dići na 200 pa da stvarno čovjek obiđe većinu svih važnih vrhova svih planina HRV.
Iako smatram da treba jačati na regionalnim (ZZP, SPP, KPP...) i lokalnim planinarskim obilaznicama (Put Oluje-nije baš lokalna, primorskom padinom Velebita, itd.). Jer takve obilaznice najčešće uključuju skoro sve važne lokalitete neke planine ili dio planine, pa se kvalitetno upozna i splaninari ta određena planina.

npr. Dinara... Putem Oluje planinar će stvarno vidjeti u pet-sedam dana koliko je lijepa i velika ta planina, a ovako obilazeći samo HPO dođe na Brezovac, skoči na Badanj, onda na Sinjal vrati se natrag i to je to! Ta osoba je KAO obišla Dinaru!!! Tako da ljudima koji imaju najviša priznanja HPO-a nemoramo se klanjati... svi znamo po iskustvu (poznanstvu) i pričama kakav je netko, skupljao HPO ili ne!

Ja mislim da ima barem par (ako ne i 10ak) vrhova koji planinarima nisu zanimljivi i koje se može bez prevelike buke ukinit i staviti neke druge vrhove koji su puno zanimljiviji na bilo koji način. Sadašnji broj od 151 KT je velik, rekao bih čak i prevelik i nebih ga povečavao nego bi ga smanjivao ili bi neke vrhove dodao, a neke ukinio ali da brojka vrhova ostane na maksimalom broju od 151 koliko je sada...

jadranko
11-11-2011, 04:40 PM
Tako da ljudima koji imaju najviša priznanja HPO-a nemoramo se klanjati... svi znamo po iskustvu (poznanstvu) i pričama kakav je netko, skupljao HPO ili ne!

Ima ljudi koji su to prošli na "planinarski" način

fredi
11-11-2011, 08:16 PM
Ja mislim da ima barem par (ako ne i 10ak) vrhova koji planinarima nisu zanimljivi i koje se može bez prevelike buke ukinit i staviti neke druge vrhove koji su puno zanimljiviji na bilo koji način. Sadašnji broj od 151 KT je velik, rekao bih čak i prevelik i nebih ga povečavao nego bi ga smanjivao ili bi neke vrhove dodao, a neke ukinio ali da brojka vrhova ostane na maksimalom broju od 151 koliko je sada...
Normalno,svaki vrh do koga se more doć sa autom ,ja bin maknul iz knjižice hpo,a tih vrhova ima podosta,pogotovo u novije vrijeme jer se sve više krče šume i probijaju ceste.

Arslan
14-11-2011, 03:52 PM
Danas su stigli pečati za dva nova vrha HPO-e i to Mali Maglaj 1450m i Veliku Duvjakušu 1709m koje će postavit članovi PU "Dinaridi"
Kad budu postavljeni bit će objaljeno na Forumu i Hrvatskom planinaru.

Kovac_Lik
14-11-2011, 04:33 PM
da li ostaje i dalje samo 2KT za područje Dinare (Dalmacije) ili se povećalo na 3KT?

Arslan
15-11-2011, 02:28 PM
Predlagan je bio i Lišanjski vrh 1794m ali kojmisija za planinarske puteve nije prihvatila taj predlog.Dakle za sada ostaju ove dvije kontrolne točke za ovo područje.

Kovac_Lik
16-11-2011, 11:04 AM
A Mali Maglaj (1450 m) je pokraj Maglaj (1475 m) iznad Ravnog Vrdova?

zbotic
17-11-2011, 01:48 PM
Za informaciju, a Dinari (Sinjal) je oštećen pečat. Neupotrebljiv. Bio u nedjelju.

Pozdrav,

Zoran

Arslan
17-11-2011, 09:38 PM
Mali Maglaj (1450m) je iznad Ravnog Vrdova do kojeg vodi markirana staza od pl.doma "Sv.Jakov" (1001m),za uspon nam je potrebno oko 2h laganog hoda.Postoji i varijanta "B",sa Ravnog Vrdova odvaja se loš kolni put koji vodi do ispod udoline koja dijeli Mali Maglaj (1450m) od Velikog Maglaja (1475m).Na mjestu gdje treba skrenut postavljen je putokaz.
Neposredno pored Križa na vrhu Malog Maglaja (1450m) nalazi se dobro očuvani bunker zaostao iz Domovinskog rata,kojeg kanimo pretvorit u malo planinarsko sklonište,razlog tome je činjenica da na ovom vrhu skoro kroz cijelu godinu pušu razni vjetrovi,stoga je zaista potrebno napraviti mjesto za presvući se i okrjepu.

drifter
28-11-2011, 08:49 AM
Tko je bio 27.11. na Petrovcu i nešto ostavio (čitaj zaboravio)?
Ako mu treba neka se javi!

renata
28-11-2011, 04:06 PM
IZAŠLO JE NOVO IZDANJE DNEVNIKA PA SU UKINUTA 2 VRHA I DODANA 3 NOVA

http://www.plsavez.hr/vijesti/79/novosti-na-hrvatskoj-planinarskoj-obilaznici/

Bestija
29-11-2011, 08:26 AM
Šesto izdanje dnevnika Hrvatske planinarske obilaznice (HPO) pripremila je Komisija za planinarske putove HPS-a. U prodaji je od studenoga 2011. i sadrži nekoliko novosti.

Ukinute su dvije kontrolne točke (KT), a dodane su tri nove, tako da ih je sada 152.

Na zahtjev Nacionalnog parka »Sjeverni Velebit« ukinuta je u Rožanskim kukovima kontrolna točka Vratarski kuk (1676 m), a u Hajdučkim kukovima Golubić (1650 m) ili Kuk (1649 m) jer se nalaze u strogom prirodnom rezervatu gdje je režim posjećivanja ograničen. Markacije na pristupnim putovima iz Lubenovca i od Fabinog doca više se ne obnavljaju. Ukinute kontrolne točke priznaju se svima koji su ih obišli.

Nove su kontrolne točke HPO-a:
- u 17. području: 7. Dinara – vrh Velika Duvjakuša (1708 m) i 8. Dinara – vrh Mali Maglaj (1455 m)
- u 20. području: 3. Rujnica – vrh Babina gomila (735 m) kod Metkovića.

Velika Duvjakuša i Mali Maglaj vrhovi su u dijelu Dinarskoga gorja iznad Peručkog jezera, gdje je najviši vrh Veliki Troglav (1913), koji je na području BiH. Polazište je za oba vrha Planinarska kuća Sv. Jakov (1001 m) na Ravnom Vrdovu, do koje se može vozilom iz Hrvaca kod Sinja. Do Malog Maglaja ima 2 h uspona, a na vrhu je kameni križ. S njega se može produžiti 10 minuta grebenom do vrha Maglaja (1475 m) u BiH.

Do Velike Duvjakuše treba oko 5 sati. Od Planinarske kuće Sv. Jakov ima 3 h do planinarskog skloništa PU-a »Dinaridi« na Vještić-gori (1530 m) i još 2 h do vrha. Više podataka o tim vrhovima može se naći u Čaplarovu »Planinarskom vodiču po Hrvatskoj«.

Treći je vrh Babina gomila (735 m) na Rujnici između Ploča i Metkovića. Do sada nije opisivana u vodičima, tek se na internetu o njoj može naći nekoliko podataka i njezina fotografija. Iz mjesta Desne do vrha može se stići za 3 h. Do vrha vodi građena staza. Vrh je odličan vidikovac na deltu Neretve, Biokovo i hercegovačke planine. Dok se put potpuno ne markira, za uspon se treba javiti predsjedniku PD-a »Gledavac« iz Metkovića, Tončiju Padovanu, mob.: 091/50-32-815.

Neki se planinari učlanjuju u druga planinarska društva pa žele da se ta promjena evidentira i u popisu obilaznika HPO-a. Za to je potrebno poslati zahtjev za promjenu podatka o članstvu na e-mail putovi@plsavez.hr ili na adresu HPS-a, Kozarčeva 22, 10000 Zagreb. Promjena podatka o članstvu u planinarskom društvu, te promjena adrese ili imena i prezimena nije moguća nakon primitka najvišeg priznanja HPO-a.

Od prošle godine postoji i vodič po HPO-u koji je napisao Alan Čaplar. Vodič ima 224 stranice i može se nabaviti po cijeni od 100 kuna. Dnevnik (40 kn) i vodič mogu se kupiti ili naručiti u uredu HPS-a radnim danom od 8 do 15 h ili putem web trgovine na internetskoj stranici HPS-a www.plsavez.hr.

Neznam što vi kažete na ovo, ali meni je ovo smješno.... Prvo ovo izgleda reklama za Čaplarov vodić po HPO-u, a kad vidim Babinu gomilu na Rujnici dođe mi za plakat... Pa zar u tom HPSu nitko pametan ne stoji tko bi stopirao uvrštenje ovakvih vrhova u HPO dok se god ne napravi planinarska staza ili dok se postojeći put ne markira nego ako se netko želi popeti neka se javi presjedniku društva u blizini... Meni je to smješno, a spoznaja da su se tek nakon 20 godina sjetili staviti još 2 vrha na Dinari. Bitno je da je na Velebitu 30 KT (sada nakon ukidanja Vratarskog kuka i Hajdučkih kukova 28), a na Dinari samo 2 KT (sada po novome 4 KT).... Ne omalovažavam Velebit kao mitsku planinu Hrvatskog planinarenja i Hrvatske države ali ipak je malo previše...

Kovac_Lik
29-11-2011, 04:33 PM
Istina da izgleda kao reklama... ali opet nitko drugi nije napravio HPO vodič osim Čaplara... neznam jel ima ikakvo drugo izdanje osim Poljakovog o svim HRV planinama.

Btw. Sada sam se sjetio, u ovom broju H.Planinara ima neka knjiga "Hrvatske planine i visovi" dr.sc. Ignac Munjko

Iako sam htjeo reći da se ne čudimo nikakvoj "reklami" jer je Čaplar napisao službeni vodič za HPO! Šta je tu je! Jbg.

Što se tiče Velebit-Dinara KT... nije da dižem u nebesa mitsku planinu... super je što sada Dinara ima 4 KT, vjerojatno će u sljedećim HPO promjenama dobiti još koju KT. Što se tiče obilaska Dinare, postoji PUT OLUJE, pa se tamo kvalitetno obiđe da prekrasna planina. Velebit je vrhunski (prvenstveno mislim kvantitativno) trasiran, ima mnoštvo zanimljivih vrhova koji su u HPO, istina da uodnosu na ostale planine ima previše ali ipak je to najveća planina u RH.

Recimo... ovih 4 KT na Dinari se mogu usporediti sa (meni) smješnom Medvednicom, koja ima 6 KT (Kameni svati, Medvedgrad, Sljeme, Horvatove stube, Lipa, Grohot)... ali to je zbog blizine Zagreba te posjećenosti Medvednice.

Žig sa Sljemena sam lupio, tako što sam gore došao na piće sa prijateljima, sa autom. Moguće ista stvar za Medvedgrad... ali svejedno sam nekoliko puta (jednom iz centra Zagreba) se popeo na Sljeme pa spustio u Stenjevec... želim reći da sam prelistavao HPO dnevnik i pogledam, Medevednica 6 KT... prođem cijelu, Premužićevu sa okolnim vrhovima i obišao sam jednu petinu HPO... a ustvari samo jednu i pola planine!

Smatram HPO kvantitatvnim planinarenjem, ali može biti i kvalitetno!
Zato regionalne (ČAK LOKALNE) obilaznice smatram kvalitetnim planinarenjem i upoznavanjem jedne planine.

P.S. Žuja je nadraža piva u Hrvatskoj, prva piva u Hrvata (po konzumaciji), ali ja ću prvi staviti ruku na srce i reći da nije najkvalitenija i najfinija piva u Hrvatskoj! Iako je to subjektivno!

fredi
29-11-2011, 11:00 PM
Kako nije ??A doktor Željko Poljak,njegov pl.vodić također preporučuje Hps.

Bkaradza1
30-11-2011, 07:37 AM
Da su oni željeli napraviti nešto onda bi umjesto tiskanog vodića na kojem netko zarađuje napravili internet vodić koji bi bio besplatan za svakoga :)

Inaće najviše mi bode oči stavljanje u obilaznicu vrha do kojeg nema markiranog planinarskog puta neko neki kolni put koji vodi tko zna gdje i za popeti se treba zvati predsjednika društva u Metkoviću....

Nadam se da će Dinara dobiti još koju kontrolnu točku HPOa, a definitivno ima potencijala za barem još ovoliko točaka koliko ih ima sada, ako ne zbog ničega onda zbog povjesnog značaja jer se sa Dinare slamao otpor Srba...

kojisipasadti
30-11-2011, 08:13 AM
markirali bi oni ali uvik neka tlaka,sad mandarine,pa dimit meso,uvik nekog posla važnijeg valjda imaju :-)

dominik
30-11-2011, 09:50 AM
Btw. Sada sam se sjetio, u ovom broju H.Planinara ima neka knjiga "Hrvatske planine i visovi" dr.sc. Ignac Munjko

Knjiga je zgodna i zanimljiva ali definitivno nije planinarski vodič već više zbirka enciklopedijskih članaka koje je autor objavljivao u "Glasniku Srca Isusova i Marijina". Članci su kratak opis autorovih planinarskih i planinarsko-hodočasničkih pohoda te okolnih katoličkih sakralnih lokacija, objekata i znamenitosti.
Preporučljivo osobito za svakog planinara - katolika!

kojisipasadti
30-11-2011, 03:46 PM
Knjiga je zgodna i zanimljiva ali definiotivno nije planinarski vodič već više zbirka enciklopedisjskih članaka koje je autor objavljivao u "Glasniku Srca Isusova i Marijina". Članci su kratak opis autorovih planinarskih i planinarsko-hodočasničkih pohoda te okolnih katoličkih sakralnih lokacija, objekata i znamenitosti.
Preporučljivo osobito za svakog planinara - katolika!

Dušu dalo za neke naše forumaše :-)

Kovac_Lik
30-11-2011, 06:03 PM
Da su oni željeli napraviti nešto onda bi umjesto tiskanog vodića na kojem netko zarađuje napravili internet vodić koji bi bio besplatan za svakoga :)

Tu se definitivno slažem! Ja osobno kada planiram izlet u neku planinu di nisam bio nikada, onda kupujem planinarsku kartu, najčešće SMAND kako bih to splanirao, ali naravno ta karta mi služi na terenu (što znači da bi je kasnije kupio). Ukoliko ne kupim da planiram, onda idem u NSK (sveučilišna knjižnica) pa tamo pogledam... a onda recimo vidim Slovence i njihov portal http://www.geopedia.si/#T184_L696_F100_x471003_y136533_s14_b4

a mi imamo ARKOD, koji komotno može biti podloga za to... samo treba vektorizirati planinarske staze i to je to (u grubo, ali ništa komplicirano). Internet preglednik planinarskih staza, a svaki odgovoran vodič-planinar će kupiti kartu, radi osobne sigurnosti, ili će imati GPS ili preko smartphona će otići na isti internet preglednik. Iako je meni uvijek draža karta nego GPS ilitako nešto!

Kako nije ??A doktor Željko Poljak,njegov pl.vodić također preporučuje Hps.

joooj... njega obožavam! Pogotovo ovo kada sam pročitao DOKTOR!!! Živcira me kada se ističe to njegovo doktor! Obzirom da je on najpubliciraniji autor za planinarstvo u RH, ljudi bi pomislili da je on doktor za planinarenje u smislu sturke, ali on je doktor u medicini!!! Tako da kada se on spominje mislim da je dovoljno samo Poljak ili Željko Poljak! Vjerujem da u planinarstvu ima mnogo dr.sc. ali se ne govori za njih DOKTOR!!!

P.S. Sada sam pomislio da ste namjerno napisali doktor radi sarkazma! :)

AnteM
02-12-2011, 08:08 AM
Napokon da se malo više vrhova iz Hrvatskog dijela Dinare nađe na HPOu. Po meni ne treba na ovome stati nego i dalje gurati i upirati da se i drugi visoki Dinarski vrhovi koji su u Hrvatskoj stave pod HPO. Puno bolje nego vrhovi koji do sebe nemaju planinarskog puta kao ovaj kraj Metkovića nevezano uz potrebu stavljanja još jednog vrha u HPO..

Kovac_Lik
02-12-2011, 03:30 PM
Prije svega, treba urediti sve staze do HPO vrha... ukoliko nema uređene ili kvalitetno održavane staze, taj vrh treba izbaciti iz HPO.

Bkaradza1
03-12-2011, 05:00 PM
Evo kolega sa planinarskog dijela forum.hr (http://www.forum.hr/showthread.php?t=591315&page=8) postavio je par pitanja u svezi minski sumljivih područja oko Velike Duvjakuše i Malog Maglaja pa evo ja i ovdi prebacujem ta pitanja..

Vezano za V.Duvjakušu i Maglaj imam pitanje vezano uz one bunkere i čeke s fotografija...
Na Maglaju..je li područje vrha čisto od mina, sigurno za obilazak i boravak? Rub minski sumnjivog područja je odmah uz vrh.

Dalje, još mi nešto nije jasno, je li netko propustio detalj ili sam pogriješio lokaciju?
Zašto u opisu puta ne stoji da staza na Duvjakušu ide minski sumnjivim područjem?

Ne govorim badava, ne pričam na pamet. Ovo je skinuto s portala HCR-a!
Maglaj (o tome da je vrh po karti u BiH neću komentirat)
http://i44.tinypic.com/x55nvn.jpg

Duvjakuša:
http://i42.tinypic.com/5ouvs5.jpg

Dakle..
Pitanje br.1
Je li staza prema Duvjakuši čista, sigurna ili "svi znaju" gdje je minirano pa dok netko ne odleti, a poslije će svi prati ruke? Ne mislim zbog markacija ili hodanja po samoj markiranoj stazi (mada bi to bila stara priča s puta Visočica-Struge, HCR nije potvrdio a hoda se na vlastitu odgovornost :504:) nego zdravo seljački pitam, jel mogu na stazi prema Duvjakuši otići pišat sa strane a da mi to ne bude posljednja zabava? :(
Pitanje br. 2
Treba li se za odlazak na Maglaj prijavljivati lokalnoj policijskoj postaji? Prema Arkodu, vrh je na samoj granici, prema HCR čak i preko nje. Na granici Republike Hrvatske prema državi Bosni i Hercegovini, dakle, vrlo uskoro granici pod režimom Schengena u odnosu na BiH? I sve što ide uz tu činjenicu. Uz svo dužno poštovanje i spike "sve su to naši ljudi" i bez obzira na za sada prikazane šetnje do Troglava (koje bi mogle vrlo skoro postati sankcionirana prekršajna/kaznena djela-jer u zakonu postoji "ilegalan prijelaz državne granice"), radi se o pograničnom području, jednako kao oko Klane, Prezida, doline Kupe ili Željave. I to se neće još dugo tolerirati...
I pitanje br. 3 spominje se da staza ide preko skloništa na Vještić gori..koliko se vidi iz HCR-portala i Arkoda, ono je u BiH. Dakle...u kojem je ono opisu u RH?
I kako se do njega se može LEGALNO doći samo kroz minski sumnjivo područje zašto to nema kao upozorenje u opisu? :mad::504:

Dakle...molim ako netko ima ta tri odgovora.
Inače, cijeli kraj djeluje jako zanimljiv i šteta bi bilo da se radi neke gluposti sve pretvori u propast.

Jesem mu miša, ispadam glavno gunđalo....

fredi
03-12-2011, 07:05 PM
Jako interesantno,ako je to sve istina,onda je netko jako kiksal od naših,ili ovi u HCR -u nisu ažurirali karte ili ???

iveky
05-12-2011, 01:52 PM
Napokon da se malo više vrhova iz Hrvatskog dijela Dinare nađe na HPOu. Po meni ne treba na ovome stati nego i dalje gurati i upirati da se i drugi visoki Dinarski vrhovi koji su u Hrvatskoj stave pod HPO. Puno bolje nego vrhovi koji do sebe nemaju planinarskog puta kao ovaj kraj Metkovića nevezano uz potrebu stavljanja još jednog vrha u HPO..

ZAŠTO TVRDITE DA 'OVAJ VRH KOD METKOVIĆA' NEMA PLANINARSKOG PUTA!?
JEL TO ZATO ŠTO SU MOMCI ISKRENO KAZALI DA JE OSTALO JOŠ JEDAN KOMAD GORE PO VRHU MARKIRATI ILI SU VAM BOLJI VRHOVI KOJI IMAJU ASFALTNI PRILAZ!?
Stazom smo prošli u petak tako da ti mogu kazati kakvo je stanje. Prikaz MARKIRANE staze za uspon na Babinu Gomilu imas na stranici malog planinara, a svatko tko se zna služiti googleom vrlo brzo može naći podatke koje sam i ja našao o navedenoj stazi kao i filmić na youtubeu o EKIPI koja je pročistila tu stazu (ne sagradila jer su to radili jadni ratni zarobljenici u prvom svjetskom ratu).

Evo ti link na prikaz staze do vrha 'koji nema planinarskog puta' (što bi trebao uopće značiti taj izraz, nama je to bila toliko dosadna široka staza da se nismo ni htjeli vraćati nazad okolo već smo se spustili niz stjene nizbrdo, markirano je sve bitno osim zadnjih 200-300m na vrhu kada i ne možeš faliti, a staza je po širini i kvaliteti jednaka premužičkoj):

http://free-st.t-com.hr/Ante/gpx.html

Tu se nema baš gdje 'izgubiti', za razliku od mnogih drugih bajnih HPO vrhova s 'predivnim' markacijama po Slavoniji, Kotaru, Velebitu... upoznali smo ih svakakvih ;-)
Baš je super što je 20. područje dobilo čak TREĆU KT, uh, stvarno ih je previše tamo, zar ne, brzo ukinimo je a dodajmo još par brežuljaka oko ZGa

Bkaradza1
05-12-2011, 02:20 PM
JEL TO ZATO ŠTO SU MOMCI ISKRENO KAZALI DA JE OSTALO JOŠ JEDAN KOMAD GORE PO VRHU MARKIRATI ILI SU VAM BOLJI VRHOVI KOJI IMAJU ASFALTNI PRILAZ!?
Stazom smo prošli u petak tako da ti mogu kazati kakvo je stanje. Prikaz MARKIRANE staze za uspon na Babinu Gomilu imas na stranici malog planinara, a svatko tko se zna služiti googleom vrlo brzo može naći podatke koje sam i ja našao o navedenoj stazi kao i filmić na youtubeu o EKIPI koja je pročistila tu stazu (ne sagradila jer su to radili jadni ratni zarobljenici u prvom svjetskom ratu).

Evo ti link na prikaz staze do vrha 'koji nema planinarskog puta' (što bi trebao uopće značiti taj izraz, nama je to bila toliko dosadna široka staza da se nismo ni htjeli vraćati nazad okolo već smo se spustili niz stjene nizbrdo, markirano je sve bitno osim zadnjih 200-300m na vrhu kada i ne možeš faliti, a staza je po širini i kvaliteti jednaka premužičkoj):

Tu se nema baš gdje 'izgubiti', za razliku od mnogih drugih bajnih HPO vrhova s 'predivnim' markacijama po Slavoniji, Kotaru, Velebitu... upoznali smo ih svakakvih ;-)
Baš je super što je 20. područje dobilo čak TREĆU KT, uh, stvarno ih je previše tamo, zar ne, brzo ukinimo je a dodajmo još par brežuljaka oko ZGa

Prvo nema potrebe "vikati" (velika slova se smatraju vikanjem) jer je na samim stranicama HPSa napisano da put nije markiran do vrha i da se dok se ne potpuno ne markira treba javiti predsjedniku PD Gledavac iz Metkovića... Znači iz toga se sve to moglo zaključiti. To što su ima par dana promjenili vijest da je put markiran ne umanjuje njihovu neozbiljnost. Netrebamo ići u Slavoniju, imamo mi na Korčuli vrh Kom (508m) koji je itekako zarastao da sam morao odustati od uspona jer sa djecom (jedno u ruksaku) nisam se usudio ići dalje zbog straha od granja koje je zatvaralo stazu na mjestima već na 1.5 metara visine...

Stara vijest sa stranica HPS-a:
Treći je vrh Babina gomila (735 m) na Rujnici između Ploča i Metkovića. Do sada nije opisivana u vodičima, tek se na internetu o njoj može naći nekoliko podataka i njezina fotografija. Iz mjesta Desne do vrha može se stići za 3 h. Do vrha vodi građena staza. Vrh je odličan vidikovac na deltu Neretve, Biokovo i hercegovačke planine. Dok se put potpuno ne markira, za uspon se treba javiti predsjedniku PD-a »Gledavac« iz Metkovića, Tončiju Padovanu, mob.: 091/50-32-815.

kojisipasadti
05-12-2011, 02:39 PM

mogo si samo link stavit i sve 5, al bar je blizu punici vrh pa ćemo ga obić slijedećim posjetom Hercegovini :-) i čisto sumljam da ću se nekom javljat,ak se moram nekom javljat radije nebi ni išao tamo,dost mi gestapa po zagrebu da me neko po brdima provjerava kud skićem i uživam

Kovac_Lik
05-12-2011, 04:54 PM
mogo si samo link stavit i sve 5, al bar je blizu punici vrh pa ćemo ga obić slijedećim posjetom Hercegovini :-) i čisto sumljam da ću se nekom javljat,ak se moram nekom javljat radije nebi ni išao tamo,dost mi gestapa po zagrebu da me neko po brdima provjerava kud skićem i uživam

Samo bih rekao :zakon:

NardiSt
05-12-2011, 09:42 PM
Potpisujem sve šta je reka Iveky. Zajedno smo prošli poprilično točaka HPO-a i zaključak je da bi trebalo izbacit hrpu smiješnih KT do kojih vode makadami i koji su malene visine. Ispada kao da je bitnija kvantiteta, umjesto kvalitete! Mislim da bi bilo kvalitetnije rješenje, sa manje KT, ali stvarno atraktivnih i viših uspona. Nevjerojatna je činjenica da Lišanjski vrh nije prihvaćen kao KT!? Definitivno ima previše beznačajnih KT u prvih 7 područja, pa čak i oba Gorska kotara! Velebit je OK, eventualno izbacit Korenski vrh. Drugi problem su vrlo loše markacije, i neprecizni opisi, čak i u Čaplarovom vodiču, mada on u globalu zaslužuje pohvalu, kao nekakva osnova za planiranje putovanja! Podržavam planinarske forume, kao vrlo bitne u prikupljanju podataka o vrhovima!

Grof
06-12-2011, 07:44 AM
Slažem se Nardi defintivno ima hrpa vrhova koje treba izbaciti jer nemaju smisla, a u isto vrijeme ima isto tako mnogo vrhova koji su nezasluženo izbačeni iz HPO-a. Sa ova zadnja 3 dodana vrha se samo malo ispravila nepravda prema Dinari i prema planinama (brdima) Dubrovačko - neretvanskog kraja.

oblikukac2
06-12-2011, 03:33 PM
Mogu odgovoriti pozitivno! Svaki novi vrh pod budnim je okom Komisije za pl.putove, i svakako da su ove vijesti o novim vrhovima poželjne! Problemi su neki, npr. o mogućoj prenapučenosti, udaljenih mjesta pl. objekata i sl. Svaka novost o ponekom vrhu je dobro došla, ako bi bila u skladu spomenutih mogućnosti. U nekim slučajevima se neki vrhovi ne prihvaćaju, ako su unutar strogog rezervata prirode (Vratarski kuk, jedan od Hajdučkih kukova i t.d.), iako su planinarski super!

oblikukac2
06-12-2011, 03:37 PM
Da li je već spominjano ili ne, da li Lišanjski vrh pripada teritoriju naše zemlje! Jasno, kao i dosta vrhova u Dinaridima su pravi vrhovi, a da li da sve planinske vrhove planine okitimo planinarskim označavanjem ?

oblikukac2
06-12-2011, 03:40 PM
Svatko planinari na osobnu odgovornost! A da li je jedan vrh interesantan svima ili ne, opet je privatni odabir, zar ne?

iveky
06-12-2011, 04:28 PM
Netrebamo ići u Slavoniju, imamo mi na Korčuli vrh Kom (508m) koji je itekako zarastao da sam morao odustati od uspona jer sa djecom (jedno u ruksaku) nisam se usudio ići dalje zbog straha od granja koje je zatvaralo stazu na mjestima već na 1.5 metara visine:

Jedan lipi uspon za manju djecu ti je uspon Mimice-Golo Brdo na Omiskoj. Steta sto nije markirano, ali staza je utabana.

Sent from my LG-P500 using Tapatalk

headstar
08-08-2012, 03:03 PM
Pozdravljeni!

Danas (8.8.) sam po pošti primio vodič i dnevik HPO, tako da sam spreman početi polako posječivati določene obavezne tačke. Ali nemam zemljevidov (osim avtokarte). Da li mislite da je moguče proći HPO bez njih, samo sa vodičem i dnevnikom? U knjižnici sam još sposudio knjigu Planinarske kuće u Hrvatskoj.

Lijep pozdrav!

dex
08-08-2012, 03:55 PM
Pozdrav Headstar,
na ovom mjestu možete lako i jednostavno naručiti gotovo sve planinarske karte u RH prema područjima HPO iz Slovenije ili bilo koje države u svijetu.... :)
http://crtice-hrvatske.com/web_shop/?ispis=ispis&kat=2

zozo
08-08-2012, 04:54 PM
SMAND-ovih karata (zemljevida) ima u svim podružnicama Iglusporta u Hr, kao i u Vrhuncu. Za one koji ne vole online-shopping.
Bolje ih je imati nego nemati. ;)

jana
08-08-2012, 06:24 PM
karte se mogu kupiti i u Smandu http://www.smand.hr/prikaz.php

za Velebit karte pod obavezno.

fredi
08-08-2012, 08:29 PM
Pozdravljeni!

Danas (8.8.) sam po pošti primio vodič i dnevik HPO, tako da sam spreman početi polako posječivati določene obavezne tačke. Ali nemam zemljevidov (osim avtokarte). Da li mislite da je moguče proći HPO bez njih, samo sa vodičem i dnevnikom? U knjižnici sam još sposudio knjigu Planinarske kuće u Hrvatskoj.

Lijep pozdrav!
Uglavnom ti je dosta planinarski vodič po Hrvatskoj ( od Čaplara 2011 ).Dosta dobro su ti opisani putevi i polazne točke,tako da po meni nije potrebno kupovat još i karte.Puno toga se da nać na internetu,a također tu i na forumu.Za neke posebne nejasnoće pitaš tu na forumu i uvjek će ti netko znat odgovorit.

Grof
10-08-2012, 07:55 AM
Pozdravljeni!

Možeš bez problema proći sve i bez zemljovida. Probaj na netu pronaći knjigu Hrvatske planine od Željka Poljaka ili kupi original u trgovini....

Ja recimo u globalu nemam karte, a i ako imam ne koristim ih i opet evo još se nisam izgubio :)

headstar
10-08-2012, 02:01 PM
Za prvi izlet po HPO mislio sam ovog vikenda iti na Ravnu goru (pošto mi je najbliža planina). Ali kad sam provjeravao stanje žigova, na web stranici HPS piše, da žiga nema i da je u izradi. Pošto ne znam koliko je ova informacija stara, me zanima da li je žig možda več napravljen?

lp, headstar

Bkaradza1
10-08-2012, 02:03 PM
Ukoliko nema žiga onda ti je dovoljna i fotografija sa vrha.

Darmarko
10-08-2012, 02:16 PM
Za prvi izlet po HPO mislio sam ovog vikenda iti na Ravnu goru (pošto mi je najbliža planina). Ali kad sam provjeravao stanje žigova, na web stranici HPS piše, da žiga nema i da je u izradi. Pošto ne znam koliko je ova informacija stara, me zanima da li je žig možda več napravljen?

lp, headstar

Stanje žigova na HPS-u izgleda nije baš ažurno. Za neke vrhove na Dinari piše da je žig u izradi, iako je netko ovdje (Bkaradza čini mi se) pisao da su postavili žig.

taipan
10-08-2012, 04:01 PM
Naš vrli HPS ,kakva država takav planinarski savez ili još gori.Nezamjenjivi mamuti koji su srasli sa stolicama na kojima sjede.Te koji se samo rotiraju na vodećim položajima...fuj

Arslan
11-08-2012, 08:50 PM
Na Dinari su dvije nove kote HPO-e,i to Mali Maglaj 1450m.Na vrhu se nalazi mramorni križ za sve poginule branitelje za vrijeme Domovinskog rata,neposredno pored križa je kutija sa upisnom knjigom.Nekoliko metara od križa je zaostali bunker koji se preuređuje u planinarsko sklonište i bit će uskoro gotovo.Pored ulaznih vrata u visini prsiju je postavljen pečat (žig)
Velika Duvjekuša 1709m je druga kota HPO-e i na samom vrhu je spomenik 31 poginulom pripadniku 7.gmbr legendarnih Puma iz Varaždina.Pečat je neposredno pored spomenika kao i kutija sa upisnom knjigom.Pristup V.Duvjakuši uskoro će bit moguć iz Ježevića preko Modraša (oko 4h),u toj varijanti prostor susjedne BiH nikako ne povrjeđujemo.

Kovac_Lik
31-08-2012, 10:05 AM
Pozdravljeni!

Lijep pozdrav!

Ja Vam osobno predlažem nabaviti karte, koliko god bili snalažljivi i ne gubili se uvijek je dobro imati kartu jer ćete naučiti više o području kojim se krećete a možete i viditi koliko vam treba do nekih drugih mjesta, vrhova, jama... koji nisu u HPO točkama ali vrijede pogledati!

P.S. Uz kartu možete sami odlučiti koje djelove posjetiti jer nije HPO obilaznica sve što treba viditi u RH planinama već one nude puno više... Te kako je rekao netko gore, za Velebit obvezno!!!

LP

toni_cobra
31-08-2012, 10:26 AM
Ja Vam osobno predlažem nabaviti karte, koliko god bili snalažljivi i ne gubili se uvijek je dobro imati kartu jer ćete naučiti više o području kojim se krećete a možete i viditi koliko vam treba do nekih drugih mjesta, vrhova, jama... koji nisu u HPO točkama ali vrijede pogledati!

P.S. Uz kartu možete sami odlučiti koje djelove posjetiti jer nije HPO obilaznica sve što treba viditi u RH planinama već one nude puno više... Te kako je rekao netko gore, za Velebit obvezno!!!

LP

Uz posjet https://misportal.hcr.hr/HCRweb/faces/intro/introduction.jspx vodic bi trebao biti sasvim dovoljan.

Pozdrav, Cobra