Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 24

Thread: Srednji Velebit

Ancient member

Default Srednji Velebit

Pozdrav ljudi,

gledao sam koje sve teme imaju pod Velebit pa sam zaključio da nema "Srednji Velebit" koje obuhvaća područje od prijevoja Veliki Alan ili od pl. doma Alan do Baških Oštarija. Možda je bilo ne potrebno zato jer neka područja Srednjeg Velebita spadaju pod teme Premužićeva ili Baške Oštarije ali svejedno sam otvorio jer smatram ovo korisnije, jer uspon na Šatorinu ili skonište na Ograđenici itd. nemaju veze sa Baškim Oštarijama npr.

Srednji Velebit je vrlo zanimljivo i atraktivno područje Velebita koje nije nešto posebno valorizirano kao Sjeverni i Južni Velebit. Najposječenije rute i lokaliteti na Srednjem Velebitu su Premužićeva staza i Dabarski kukovi. Za dnevnik Hrvatske planinarske obilaznice važne su sljedeće točke: Zečjak (1622 m), Šatorina (1662 m), Laktin vrh (1504 m), Budakovo brdo (1317 m), Bačić kuk (1304 m), Kiza (1274 m), Ljubičko brdo (1320), Metla (1288 m) i Velinac (965 m).

Planinarska skloništa i domovi na Srednjem Velebitu su:
    - pl. dom Alan (granica sa Sjevernim Velebitom) - ishodište za kružnu turu na Zečjak i Kitu u trajanju od cca 3 h (provjerite dodatno).
    - pl. sklonište Ograđenica - 10 minuta iznad Premužićeve staze, ukupno oko 3 sata od pl. doma Alan - MALO SKLONIŠTE za 5 ljudi ukoliko ne želite stiskavac, inače bi se moglo 9-10 ljudi nagurati kao ribe u konzervi.
    - pl. dom Kugina kuća - ishodište za Laktin vrh, Šatorinu... - ne daleko od doma je izvor Težakovačko vrelo, gdje možete popiti vode koliko god želite jer inače na Velebitu voda se konzumira vrlo umjereno!
    - NOVO (OBNOVLJENO) SKLONIŠTE NA SKORPOVCU - ishodište na Budakovo brdo i Bačić kuk
    - pl. dom Ravni dabar - odlično ishodište za staze po Dabarskim kukovima
    - pl. dom Prpa i Vila Velebita se nalaze u Baškim Oštarijama za koju postoji posebno tema na forumu.

Osim ovih navedenih lokaliteta ima još mnogo ne toliko poznatih predjela Srednjeg Velebita, pogotovo primorska padina koja je tzv "groblje" kulturne baštine ljudi iz primorja Velebita, poput Mliništa, Radlovca, Skorpovca... neki se lokaliteti polagano oživljavaju (možda, poput Skorpovca), ali zato je ovdje ova tema gdje ćete takve informacije dati ljudima koje to zanima!

Ipak ni ja nisam toliko znalac, pa da sijem pamet, ali bitno je da postoji posebna tema za područje od Alana do Baških Oštarija, uključujući primorsku i ličku stranu!

Ancient member

Vidio sam nešto o Skorpovcu (sklonište) pod temi Baške Oštarije, ali me zanima da li je sada sklonište gotovo te spremno za javno korištenje ili se još treba čekati?

Također me zanima ona nova kružna planinarska staza koja povezuje more sa tim primorskim područjem Srednjeg Velebita

Forum freak zabac's Avatar

Samo tako nastavi dalje svaka čast ...

Ancient member

Quote Originally Posted by Kovac_Lik View Post
    Vidio sam nešto o Skorpovcu (sklonište) pod temi Baške Oštarije, ali me zanima da li je sada sklonište gotovo te spremno za javno korištenje ili se još treba čekati?

Također me zanima ona nova kružna planinarska staza koja povezuje more sa tim primorskim područjem Srednjeg Velebita
    Sam sebi odgovaram Pogledao sam doma u Hrvatskog planinara i našao sam informacije od Željka Poljaka: "...koncem 2010 - kod cisterne je podignuto novo sklonište... montažni kontejner s dvije prostorije, no nakon obnavljanja cisterne bit će idealno prenoćište na pola puta od Alana do Oštarija. Uredilo ga je novoosnovano pl. društvo "Sveti Šimun" iz Markuševca u Zagrebu i spavaonicu je opskrbilo s desetak ležaja...

Btw. vrlo vjerojatno 12.7. navečer ću prespavati sa 3 kolege sa faksa. Tako da jedva čekam viditi sklonište te prespavati u istom.

Što se tiče kružen planinarske staze (odgovor iz HP-a): PD "Kamenjak" iz Rijeke uredilo je novu obilaznicu, koja je vezanog tipa i eliptičnog oblika sa 8 kontrolnih točaka. Za obilazak je potrebno 9-10 sati hoda.

Planinarska obizalnica - Podgorske staze.jpg

Na priloženoj slici se vide lokaliteti kojima se prolazi. Kreće se iz Cesarice preko Dokozića i Pejakuše do Skorpovca (sklonište), nastavlja na Kurozeb do Radlovca, odakle se spušta na Stipčev vrh sa kojeg se nastavlja spust do uvale Smajveruša, ispod Trolokvi. Do Cesarice se vraća "sa okusom soli" uz more kroz uvale.

Dnevnik obilaznice sadrži vodič i kartu, na hrvatskom i engleskom a naručit se može kod PD-a "Kamenjak" ili u planinarskim kućama na Alanu i Baškim Oštarijama. Može se nabaviti u bistrou "Riva" u Svetom Jurju te cadeu "Baška bura" u Karlobagu po cijeni od 40 KN.

Još više o obilaznici možete naći na linku http://www.pd-kamenjak.hr/o_nama/obilaznice-opisi.html

Junior Member

zasto niko ne spominje Mrkvište kao bazu za srednji,ali i sjeverni velebit? Odlično je polazište , a icure iz Senja ga održavaju savršeno.

Ancient member mEdo's Avatar

A acure i becure, gdi su one ???
    Živi dugo, jer kad umreš ionako će ti biti dosadno !!!

Forum freak fredi's Avatar

Quote Originally Posted by čudak View Post
    zasto niko ne spominje Mrkvište kao bazu za srednji,ali i sjeverni velebit? Odlično je polazište , a icure iz Senja ga održavaju savršeno.
    Zato što je uglavnom zatvoreno,uglavnom je otvoreno samo po najavi,stime da mora bit oveća grupa planinara,a ne pojedinci.

Ancient member

evo prije par dana sam bio u Skorpovcu i odlično je uređeno sklonište, još ga treba završiti, koliko sam vidio po sadržaju, čak ima utičnice za struju i lampe ali vidit ćemo šta i kako će biti to realizirano. Naravno da puhova uvijek ima kao svako sklonište ali to su domari planinarskih skloništa

Member

Default Sklonište

P7030124.jpg interijer skloništa

Quote Originally Posted by Velebit View Post
    P7030124.jpg interijer skloništa
    a da ti okreneš sliku,zabolio me vrat ..

Ancient member

sklonište je super, ima poseban hodnik (slika gore - koju treba zarotirati), zatim ima "dnevni boravak" gdje je stol, peć i jedan krevet, te onda ima spavaća soba sa malom peći (ako se dobro sječam) i kreveta sa spužvama.

Senior Member FRANC-JOSEF's Avatar

hmmm.. ok, treba zarotirati.. ja bih postavio drugo pitanje.. zbog čega se moram logirati da bih vidio sliku, ne samo ovu nego i neke druge?.. npr. netko tko još nije planinar, a zanima ga onako, da škicne.. i sada se za tri slike treba prijaviti, i nikada više ne virne ovdje.. ili ostane ovdje.. razumijete?

Od Fredia

06.08.2011 Hajdučki kukovi

Tri kilometra prije pl.kuće Mrkvište,gdje je oznaka za V.Kozjak,skrećemo na bijelu cestu koja vodi do lovačke kuće u Vranjkovoj dragi i dalje prema pl.kući Alan.Cca nakon desetak kilometara dosta loše makadamske ceste dolazimo do oznake za V.Lubenovac i spuštamo se do zgarišta nekadašnje pl.kuće u Lubenovcu.Tu parkiramo i dalje preko prekrasne Lubenovačke poljane krećemo za Kuk.U početku put strmo vodi kroz šumu,a kasnije sve strmije preko stijena i klekovine prema vrhu.Nakon 2h i 20 min.dolazimo na jedan od Hajdučkih kukova,Kuk 1649 met.Nakon kraćeg odmora odlučujemo se i za drugi vrh Golubić,koji je samo jedan metar viši od Kuka.Spuštamo se dvadesetak min. sa Kuka i dolazimo do raskrsnice za Golubić.I ako svugdje piše da se ta staza više ne obnavlja i markira,markacije postoje,dosta izbledile ali vidljive.Nakon cca 1h i 15 min.kroz nebrojene škrape i neprestanog spuštanja i penjanja i klekovine dolazimo do drugog vrha u Haj.kukovima vrh Golubić 1650 met.Cijelim putem sunce je neprestano pržilo i bilo je kao u paklu vruće.Ares je sve to dobro podnosio sve do pred sam vrh Golubića,gdje je počeo sve više zaostajati.Mjestimično je trebalo i malo penjačke vještine za preć dalje.Kasnije sam mu morao sve čečće gurat guzicu preko stijena i sve češće se odmarat u hladivini stijene.Imali smo četiri lit.vode i dvije litre isosporta.Te četiri litre jedva su mu potrajale do vrha Golubića,a još se trebalo i vratit natrag na Lubenovac.Nakon Golubića strmo se spuštamo prema tromeđi,ali hvala bogu staza vodi dobrim djelom kroz šumu i hladovinu.Na pola puta prema tromeđi nalazimo na oznaku za Lubenovac i desno skrećemo kroz šumu i dobri djelom po šumskoj cesti na početnu točku.Nakon sedam sati napokon dolazimo do zgarišta na kojem postoji boguhvala i šterna sa pitkom vodom.Tu upoznajemo dosta planinara domaćih i par njih koji dolaze iz Kaštela.Nakon malo ćaskanja i lovačkih priča,odlučujemo se ne vratit istim putem natrag prema Mrkvištu,nego presjeć direktno na Carevu kuću.Domaći nas upozoravaju da je dosta loša cesta ,ali ipak odlučujemo skratit put natrag.Nakon pet kilometara izuzetno loše makadamske ceste dolazimo direktno do Careve kuće,gdje nas domar dočekuje sa hladnom pivom.
    Last edited by zabac; 15-08-2011 at 10:48 PM.

Evo i detaljnog opisa za Hajdučke kukove,koji sam poslao Jani,možda nekome bude od koristi.
    Iz Krasna kreneš za Štirovaču i voziš cca 25 km. i jedno 2ili3 km.prije plan.kuće Mrkvište skreneš desno kod oznake na kamenu za Kozjak na bijelu cestu koja vodi do lovačke kuće.Ti produžić dalje jedno cca osam do deset kilometara do oznake sa desne strane na stablu za Lubenovac i tu skreneš naglo desno i voziš još par kilom.do zgarišta bivše pl. kuće Lubenovac.Cesta ti je tako,tako..mjestimično dosta dobra,mjestimično lošija.Ako sam ja uspio proć sa svojom Mazdom koja je dosta niska,onda može proć bilo koji auto.
    Ako ne nađeš skretanje,onda dođi do pl.kuće Mrkvište i vrati se natrag jedno par kilometara i prvo skretanje u lijevo ti je cesta za Lubenovac.
    Postoji ti i puno kraća varijanta koja ti ide nasuprot pl.kuće Careva kuća i po kojoj dođeš za cca pet km.na Lubenovac.Po toj cesti sam se vraćao natrag ali je jako loša i nebi ti preporučio jedino ako imaš đip.
    Ako ti nešto nije jasno samo pitaj.
    Isplati se ić na kukove jer su prekrasni,puno lakša staza ti je za Golubić ,nego za Kuk.Spoj između dva kuka je dosta zahtjevan i naporan ali je prekrasna staza.
    Nigdje ti nema oznake za Kukove,samo ti je označena raskrsnica i jako dobro ti je markirana staza,pogotovo za kuk.
    Polaziš od zgarišta i prelaziš prekrasnu lubenovačku poljanu.poslije nje dolaziš u šumu i nakon desetak min.dolaziš na makad.cestu.Ideš par min.po cesti i sa lijeve strane ti je oznaka na stablu za Lubenovačka vrata,ti produžuješ dalje po makadamu i nakon par min.dolaziš na oznaku raskrsnica ,koja ti se nalazi desno na stablu i nakon par metara od raskrsnice desno ti počinje staza za Kuk.Staza ti je vidljiva i dalje pratiš samo markacije koje te vode na Kuk.
    Ako želiš ić na Golubić,produžuješ dalje od oznake raskrsnice po makadamu i dolaziš do kraja makadama ,gdje su ti neke tri crne ploče,koje nešto mjere ali nemam pojma šta.Od njih ti počinje staza koja ti se polako penje pravocrtno kroz šumu i dolaziš do oznake vel.Lubenovac koja ti se nalazi lijevo na kamenu i tu skrećeš desno za Golubić.Ova staza ti je puno lakša,jer većim djelom prolazi kroz šumu i ima puno manje penjanja nego za Kuk.

Junior Member well's Avatar

Quote Originally Posted by čudak View Post
    Ovaj vikend 20.-22. namjeravamo prenoćiti tamo.

Quote Originally Posted by fredi View Post
    Zato što je uglavnom zatvoreno,uglavnom je otvoreno samo po najavi,stime da mora bit oveća grupa planinara,a ne pojedinci.
    Nas je trebalo biti samo 3, na kraju ipak 4. Noćenje petak na subotu i subotu na nedjelju. Bili smo jedini u domu s 54 kreveta i sve je funkcioniralo perfektno. Ja stvarno nemam primjedbe, upravo suprotno, ovo je prvi put da sam tamo noćila, ali nadam se ne i posljednji. Ekipica domara ili dežurnih je vrlo gostoljubiva. Dobili smo mnogo korisnih savjeta, uputili su nas predveče na prekrasan vidikovac za koji inače nebi bili znali... Predložili nam dobre vrhove koje ćemo svakako jednom posjetiti. Na žalost uopće ne pamtim imena ali nadam se da će netko prenijet moje hvale za njih, a možda je i netko od njih na ovom forumu pa će i sami pročitat.
    Inače, u subotu smo krenuli iz Mrkvišta preko Štirovače, Dokozina plan, Šatorina i natrag istim putem jer se približavala kiša, inače je plan bio povrat preko Alana. S obzirom da su nam krajevi nepoznanica nismo riskirali i vratili se u Mrkvište prije kiše. Nakon kratke pauze uspeli smo se na vidikovac i odmarali oči pola sata u predivnom pogledu. Na žalost smo noć proveli u domu zbog nevremena i rano legli očekujući jutarnje razvedravanje. Probudila nas je magla umjesto sunca ali nije pokvarila raspoloženje jer vidimo se opet

Quote Originally Posted by well View Post
    Nas je trebalo biti samo 3, na kraju ipak 4. Noćenje petak na subotu i subotu na nedjelju. Bili smo jedini u domu s 54 kreveta i sve je funkcioniralo perfektno. Ja stvarno nemam primjedbe, upravo suprotno, ovo je prvi put da sam tamo noćila, ali nadam se ne i posljednji. Ekipica domara ili dežurnih je vrlo gostoljubiva. Dobili smo mnogo korisnih savjeta, uputili su nas predveče na prekrasan vidikovac za koji inače nebi bili znali... Predložili nam dobre vrhove koje ćemo svakako jednom posjetiti. Na žalost uopće ne pamtim imena ali nadam se da će netko prenijet moje hvale za njih, a možda je i netko od njih na ovom forumu pa će i sami pročitat.
    Inače, u subotu smo krenuli iz Mrkvišta preko Štirovače, Dokozina plan, Šatorina i natrag istim putem jer se približavala kiša, inače je plan bio povrat preko Alana. S obzirom da su nam krajevi nepoznanica nismo riskirali i vratili se u Mrkvište prije kiše. Nakon kratke pauze uspeli smo se na vidikovac i odmarali oči pola sata u predivnom pogledu. Na žalost smo noć proveli u domu zbog nevremena i rano legli očekujući jutarnje razvedravanje. Probudila nas je magla umjesto sunca ali nije pokvarila raspoloženje jer vidimo se opet
    Je tako je,organizirana su dežurstva članova koji održavaju dotični dom,tako da je otvoreno u ljetnim mjesecima. Također je otvorena i Kugina kuća. Od kada do kada neznam.

Posjetili smo petak planinarsku kuću "Apatišan" i "Carevu kuću" u subotu i "Jovanović Padež", sve je bilo prazno, a i putem nismo nikog sreli. Kroz priču članova na "Mrkvištu" saznali smo da u srpnju i kolovozu nema posjetitelja... Za "Kuginu kuću" ne znam ni ja kako je otvorena.

Senior Member Velebitdivni's Avatar

Dobar dan.

Ima li netko informacije kakvo je stanje skloništa kod (iza Kugine Kuće) čuo sam da je Kugina kuća zatvorena?

Hvala.

U proljeće je bilo u katastrofalnom stanju,puno govana od miševa i puhova.Sad prije cca mjesec dana, kad su dežurali članovi bilo je u odličnom stanju,sve počišćeno i čisto.Tako da vjerujem da je još uvjek u dobrom stanju.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)