Results 1 to 7 of 7

Thread: Topografske karte

Junior Member

Question Topografske karte

napokon je dosao i taj dan da odlucim izbrusiti svoje vjestine u orijetaciji uz pomoc kompasa i topo karte.... I sad dolazim do jednog meni zbunjujuceg pitanja... Naime DTK25 (Detaljna topografska Karta), nije bitno kojega mjesta koja se moze kupiti u lokalnom katastarskom uredu po 30 kn nema dijagram magnetske deklinacije, pa me cudi kako to? Da li je s razlogom izostavljeno ili? Ne razumjem se previse pa pitam vas koji su upuceniji od mene. I Koja je razlika u kartama od 30 kn u lokalnom katastru i DGU po 345: Frend mi rekao da nema nikakve da su iste karte jedino je spomenuo da se mogu kupiti stare tk25 od VGI?

Kut deklinacije je promjenjiva veličina koja se mijenja po položaju kao rezultanta globalnog magnetskog polja i lokalnih utjecaja pa čak i vremenski. Dakle nema pravog načina da se to prikaže precizno već samo približno pa se već dugo izostavlja s karata.
    Za tebe kao korisnika to je potpuno nebitno jer onoliko koliko možeš prepješačiti u jednom danu zadovoljiti će i upotreba kompasa sa relativnom greškom budući će greška uvijek biti ista. Ali recimo da ispaljuješ granate iz dalekometnog topa to bi imalo smisla, međutim danas se to rješava drugim tehnikama.
    Prijatelj ti je vjerojatno dobro rekao, a te nove 25-tisućice imaš i na Arkodu (www.arkod.hr) samo je tu i problem rezolucije.

I još nešto: Za planinarenje su ti najkorisnije planinarske karte na kojima su označeni putevi. Naime, klasične topografske karte nisu na područjima divlje prirode ažurirane zadnjih pedesetak godina tako da se ne možeš pouzdati ako je tamo nešto označeno kao livada jer postoji velika vjerojatnost da je u međuvremenu izrasla šuma ili šikara koju nećeš moći tek tako proći.
    Zato oprez..

Junior Member

Quote Originally Posted by zbotic View Post
    I još nešto: Za planinarenje su ti najkorisnije planinarske karte na kojima su označeni putevi. Naime, klasične topografske karte nisu na područjima divlje prirode ažurirane zadnjih pedesetak godina tako da se ne možeš pouzdati ako je tamo nešto označeno kao livada jer postoji velika vjerojatnost da je u međuvremenu izrasla šuma ili šikara koju nećeš moći tek tako proći.
    Zato oprez..
    Nisam se bas nadao takvom odgovoru ali puno hvala Na zalost planinarska karta lokalne planine ne postoji tako da sam prisiljen koristiti dtk. Evo posto brusim vjestinu u orijentaciji preko topo karte koji je najvazniji dio? da li onaj s kompasom i azimutom? Sam postupak citanja i razumjevanja topo akrte prema meni je lagan jedino je koristenje kompassa teze?

Senior Member

Točno sve kako je i zbotić rekao.I još jedna recimo "zamka",neki šumski putevi mogu bit u karti označeni kao normalne makadamske ceste,a kad dođeš na lice mjesta vidiš da se ustvari radi o starom zaraslom kolnom putu,ili je prije 30 god. negdje ucrtan izvor,a sad je presušio i ne vidi se.Tu je problem ažuriranja također,gledajuć neke karte i obilazeći područje uvjerio sam se osobno.Neznam koju podlogu koriste konkretne karte kojima se služiš,ne znači da nisu ažurirane ali...
    A kompas i azimut je najbolje uvježbat na području koje ti je otprije poznato s poznatim orijentirima,znači nema mogućnosti da debelo zalutaš,pa kasnije polako prelaziš na manje poznate terene.

..........
    Last edited by zbotic; 16-07-2012 at 12:36 PM.

Junior Member

OveSve vas razumjem, ove dtk 5 karte se temelje na vojnim kartama VGi-a znaci stare oko 20 godina, sad ak se nevaram azurirane su 2003 godine zadnji put.... I koji mi kompas preporucujete? Sad trenutno imam lensatic kompas nije orginal koliko vidim, ima par manjih gresaka ( zato sto nije orginal) ali je po preciznosti sasvim ok. Nije bas namjenjem za rad na karti pa koristim u z njega portractor. Inace pikiram neki kompas od silve za zrcalom. Moze neke preporuke? I kako se mjeri azimut na karti? Znaci od tocke A do B primjerice? Sa ovim Lensatic kompasom?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)